sobota, 8 grudnia 2012

Yerba mate

imageYerba mate (Ilex paraguariensis) to wiecznie zielony krzew południowoamerykański (Argentyna, południowa Brazylia, Paragwaj i Urugwaj; naturalizowany w Teksasie).

Zwany herbatą jezuitów, ponieważ to właśnie jezuiccy misjonarze zaczęli go uprawiać na większa skalę, z braku prawdziwej herbaty. Wkrótce pod uprawy mate wykarczowano olbrzymie połacie lasów deszczowych. Co ciekawe, dziś duża część upraw jest w rękach osób pochodzenia polskiego!

zdjęcie public domain z zasobów Wikipedii

Krzew mate dochodzi do 6 m wysokości, ma duże liście, białe kwiaty i czerwone owoce. Liście zbiera się (często z małymi gałązkami), by produkować z nich napój, który jest głównym napojem Ameryki Południowej. Mate czasem uchodzi za bezkofeinową namiastkę herbaty, ale to nieprawda. Mate zawiera kofeinę, choć w mniejszej ilości niż kawa czy herbata (ok. 50 mg na szklankę).

Mate działa stymulująco i zawiera dużo korzystnych pierwiastków śladowych, co ciekawe, jej picie wzmaga stymulujące działanie innych substancji “dających kopa”, a nie zaburza snu. Ma silne działanie diuretyczne, wspomaga układ odpornościowy, oczyszcza krew, tonizuje układ nerwowy i – uwaga – POMAGA WALCZYĆ Z APETYTEM!

ODCHUDZANIE

Mate zawiera dużo magnezu, manganu i potasu – połączenie bardzo korzystne, jeżeli stosujesz dietę wysokobiałkową, zaburzającą równowagę elektrolitową organizmu lub gdy stosujesz środki przeczyszczające. Zawiera też polifenole podobne do tych w zielonej herbacie. Kofeina jako taka nie stymuluje chudnięcia, jedynie go wspomaga, zwiększając aktywność grubaska…

SPOSÓB PICIA

Mate parzy się w dzbanku i pije bardzo gorącą przez złotą lub pozłacaną (posrebrzaną) rurkę przez cały boży dzień – tak każe tradycja. Jednakże ze zdrowotnego punktu widzenia powinno się ją pić tylko raz dziennie. Amerykańska agencja Food and Drug Administration zalicza mate do substancji generalnie bezpiecznych, choć niektóre doniesienia sugerują, że zwyczaj picia jej bardzo gorącej może być przyczyną zmian nowotworowych przełyku. Dlatego należy ją pić umiarkowanie często i niezbyt gorącą. Tak właśnie robię ja – bardzo szybko przywykłam do dziwnego, ziołowego smaku i bardzo pasuje mi świeżość, jaką napój pozostawia w ustach.

1 komentarz:

  1. Jest dosyć sporo kontrowersji, jeśli chodzi o właściwości odchudzające yerba mate. Ja jednak uważam, że w pewien sposób mate działa odchudzająco. Odkąd piję mate to w ciągu dnia jestem częściej głodny, a nie mam w zwyczaju podjadać między posiłkami. No i w ciągu 2 miesięcy schudłem 2 kg. Może to nie jest nic nadzwyczajnego, a może to przypadek, ale tak mi się wydaje, że to przez mate.

    OdpowiedzUsuń