Artemisia capillaris zwana po angielsku Chinese wormwood to gatunek z rodzaju Artemisia (bylica) wokół którego narosło sporo nieporozumień. Wiele podręczników zielarstwa ostrzega przed używaniem naparów czy nalewek z roślin tego rodzaju, podkreślając szkodliwy (psychodeliczny) wpływ zawartych w nich substancji. Pamiętamy wszak, że to właśnie absynt jest głównym podejrzanym w wypadku śmierci Allana Edgara Poe i Vincenta Van Gogha.
photo credit: Dave_B_ via photopin ccAbsynt – niezwykle modna w XIX wieku nalewka na ziołach, w tym również na bylicy piołun (Artemisia absinthium) prawdopodobnie przyczynił się do ich śmierci, ale raczej przez wysoką zawartość alkoholu, a nie działanie substancji psychoaktywnych, o co był posądzany. Bylica zawiera bowiem tujon (THC, tetrahydrokannabinol), substancję o lekkim działaniu psychodelicznym, jednakże w ilości o wiele za małej do zatrucia.
Artemisia capillaris zwana przez chińskich zielarzy yen chen hao ma silne działanie przeciwbakteryjne i żółciopędne. Jest stosowana w bakteryjnym zapaleniu pęcherza wywołanym przez szczep Klebsiella. Zawiera też artemizynę, która skutecznie zwalcza zarodźca sierpowego (Plasmodium fulciparum), przyczynę jednej z postaci malarii. Artemizyna wchodzi w skład jednego z nielicznych leków na tę chorobę.
Napar z yen chan hao jest też stosowany w zaburzeniach układu trawiennego, ponieważ łagodzi stany zapalne jelit, wspomaga trawienie, a w połączeniu z gardenią jaśminowatą (Gardenia jasminoides) zwiększa tempo regeneracji wątroby.
(na podstawie Phyllis A. Balch Prescription for herbal healing, 2002)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz